Ahmet Ümit /Kavim/Okunası bir polisiye

Kitap bitti ve dün akşam itibariyle katili biliyorum, tahmin ettiğim kişinin katil çıktığı romanları pek sevmem ama bunu sevdim.

"Kavim"; polisiye olmanın dışında edebi düzeyi de iyi bi kitap. Hristiyanlık, Süryanilik, Arap Aleviliği gibi dini öğeleri içinde barındırıyor, barındırmakla kalmayıp bu konularda detay bilgiler veriyor.
Her şey; kabzasında haç bulunan bir bıçakla öldürülmüş Yusuf'un bulunmasıyla başlıyor. Cesetin başında bir kutsal kitap, altı maktulün kanıyla çizilmiş satırlar. Başkomiser Nevzat ve yardımcıları Ali ile Zeynep, cinayeti araştırırken çok ilginç bilgilerle karşılaşıyor. Her yeni bilgi soruşturmayı bir adım daha ileri götürüyor ve sonunda polis teşkilatının içinde önemli bir görevi olan Cengiz'e kadar dayanıyor. Cengiz'in geçmişte terörle mücadele sırasında yaptığı hatalar ve asıl katilin yönlendirmeleriyle hakkında oluşan kanaat onu, soruşturmanın bir numaralı zanlısı yapıyor. Ama hayır, Cengiz geçmişi karanlık bir adam olsa da, bugün işlenen cinayetlerin sorumlusu değil.
Peki katil kim?
Onu öğrenmek için kitabı okuyacaksınız bi zahmet :)
Karakterleri zengin kitabın, karısını ve kızını kaybetmiş, hayatının anlamını sorgulamaktan korkan bir komiser; onun yunanlı aşığı evgenia, güneydoğuda içindeki şiddeti bastıramayıp, suçsuz insanları katleden bi emniyetçi ve korumaya çalıştığı ekibi, istanbul'un arka sokaklarında bi kadın mafya, agnostik öğretim görevlisi, kendini aziz pavlus sanan hristiyan bir tüccar, abisinin azize dönüştüğüne inanan süryani genç ve daha neler neler. Çok katmanlı, içiçe geçmiş kurgusuyla hem polisiye severleri hem de dili önemseyenleri tatmin edecek bir kitap bence Kavim.