Gece yarısı elimde bir kitapla "şunu dinlemelisin mutlaka,okuyorum" demeyeli uzun olmuştu / Taleben olmak isterdim sayın Kentel / E.D.D

"...Öyle bir şey ki, mesela yazıyı değiştirdik diyorsunuz. Bu, o andan itibaren benim eski hayatımı, belleğimi biriktirdiğim dil yok demek. Ben artık eskiden yazılmış kitapları okuyamayacağım.Geçmişten kopmak yara açan ve travma yaratan bir süreç.

...yüzyıllardır yaşanan bir birikim vardı ve bu birikimin içinde, dışarıdan gelen bir modele ancak şu veya bu şekilde adapte olunabilirdi. Kendilerini dışlanmış hisseden kesimler moderniteye, Kemalizme çok önemli tepkilerle karşılık verdiler.

...dışarıdan kendini bu sertlikte dayatan kurmaca anlam dünyası karşısında bazı gruplar kendilerini sabitleme yoluna gittiler. Şalvarı mı kaldırıyorlar, o zaman şalvar giyiyorum; çarşaf mı yasak, o zaman çarşaf giyerim gibi kendini gösteren, kavga veren bir "gelenekselcilik" çıktı ortaya.

...Hakim olan eğilim daha çok adaptasyon oldu. ; insanlar olabildiğince adapte oldular moderniteye. Ama bunu yaparken tabii ki Fransa'daki gibi yapmadılar. Çünkü ortada ordusuyla birlikte eli silahlı ve çok güçlü bir rejim var. İsyan ederseniz kafanız kesilebilir. Kafa kestirmemek üzere başka direniş yolları kalıyor geriye. "Çarpıtmak" en önemli yollardan biri. Kıyafetimi mi değiştirmek istiyorsun, peki onu değiştiririm ama kafamın içindekini silmem.

...Kafalar mutlak olarak eski cemaatlerdeki gibi kalmasa da, bir şekilde biraz gelenekten biraz da yeni modernlikten beslenerek, çok geniş İslami ve geleneksel kesimler modernleşmenin içine girdi. Bu adaptasyonun birinci dalgası Demokrat Partiydi.

...20. yüzyılın ilk yarısında modernlik yanlısı/kurucusu olmayan kesimler de modernliğin içine girdiler ve bu insanların dili, modernitenin en başta koymuş olduğu homojen dile çok ters, homojenlik dilini tehlikeye atan bir dil olarak algılandı. Rejimin içine, rejimin kurmuş olduğu kuralları, kodları ve görüntüleri çarpıtabilecek unsurlar girmeye başladı. Bu yüzden birinci darbe gerçekleşti.

...27 Mayıs darbesi, kontrolden çıkan, kendine özgü bir modernlik kuran ve "stratejik olarak başka şekilde tanımlanmış modernlik okumasını" tehlikeye sokan harekete karşılık yapıldı. Buradaki en önemli unsur muhalefete karşı kullanılan şiddetin meşrulaştırılması oldu. Kendi başbakanını dahi asabileceğini göstererek devlet, toplumsal düzeyde şiddeti meşrulaştırdı. Kendi varlığına karşı olarak yorumladığı her harekete karşı şiddeti ve öldürmeyi meşru bir yol olarak tanımlamış oldu. Sıradan vatandaşa da tehlike olarak öngördüğünü yok etme kapasitesi vermiş oldu böylece.

...Kendi ayağına kuşun sıkan bir modernlik arzusu söz konusu oldu böylece.Devlet, modern olmak adına, toplumun kendini modern yapmak yolunda yaptığı okumaya müdahale ederek ve toplumun kendi özgün yorumunun ölümle sonuçlanabileceğini de göstererek, modernleşme anlamında ciddi bir engel yaratmış oldu..."

sayfa: 24,25,26,27
Kimdir diyorsan; ekşi sözlükte talebeleri yazmış da yazmış; işte burada
Burada da makalelerini okumak mümkün.


Sosyoloji'yi seviyorum; özellikle geniş bakan ve süreçleri iyi gözlemleyen sosyologların dilinden...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

"Benim için namurad olsun diyenler bermurad olsun"/"Babil'de Ölüm, İstanbul'da Aşk" okumaları

Rabbişrahli ve sadri!

günlerimiz bitecek bir gün saya saya*