Şimdi Hayat*

Anne'nin kikircik hastalandığında uyguladığı tüm tedavi ritüelleri; annecik hastalığında kikirik tarafından özenle uygulandı. Özenle hasta yatağı hazırlandı, sık sık silinen burun daha az zedelensin diye en yumuşağından tuvalet kağıdı rulosu ve kullanılan mendillerin atılacağı çöp torbası yatağın yanına özenle yerleştirildi. Hasta yatağının yanına koyulan sehpa hastanın sevdiği şeyler ve ona faydası olacak gıda ürünleri ile dolduruldu. Anneye taze portakal suyu sıkıldı. Zencefilli bal hazırlandı ve ufacık ellerle anneye yedirildi, anne öksürük nöbetlerine tutulduğunda, -iyi misin annecim?- diye koşularak annenin sırtına vurularak öksürük nöbetinin rahat atlatılması için çabalandı. Ihlamurlar kaynatıldı, anne terlemiş mi diye kontrol edilerek terleyen anneye üstünü değiştirmesi hatırlatıldı.
Yani anlayacağınız Kikircik artık büyüdü de, anacığını iyileştirmek için elinden gelebileceğin fazlasını yaptı.

Bugün kuzucuğum babaannesine kalmaya gitti, Aslında üstteki paragrafı iki gündür yazacaktım ama hastalıktan başımı kaldıramadığımdan ve üşendiğimden erteliyordum. Ama şimdi kuzum yanımda olmadığından mıdır nedir, hasret çöktü sanırsam içime, dökülüverdi kelimeler.

Ve tabi yarıyıl tatiline girdi okullar, Elif'im karnesiyle de memnun etti beni sağolsun. Sınıfın üç birincisinden biri oldu :) Havasını bile attı kerata. Karne günü çalan telefonu her açtığında   -Buyrun, sınıf birincisi Elif Şevval ile görüşüyorsunuz, cümlesi döküldü dudaklarından, ukala kova ne olcek :)


Ankara'ya ikinci dalga kar yağışı 14 ocak'da gelmişti, o günden bu yana Ümitköyde kar hiç kalkmadı, bugün 13. gün ve yine kar yağıyor. Bu beyaz örtü hiç kalkmayacakmış gibi gelmeye başladı bana. Fotoğrafların caddeye bakanları salonun penceresinden, diğerleri odanın...Bu karlı havada dilime takılan şarkı grup 84'den ;
*: "Şimdi Hayat ister çiçeklerle gelsin, isterse vursun geçsin" Bendeniz kaçar; nar çiçekli-zencefilli-ballı ıhlamuru içip yatacağım tekrar, 
ne de olsa hasta ve yaşlı bir kadınım :)
Allah tüm hastalara şifa versin, beni de aralarında unutmasın, amin.